Peelingi chemiczne i mechaniczne: Co warto wiedzieć

Estimated read time 5 min read

Peelingi chemiczne i mechaniczne to popularne metody pielęgnacji skóry, które pomagają w jej odnowie i poprawie wyglądu. Warto zrozumieć, czym się różnią, jakie mają zalety i wady oraz jak wybrać odpowiedni peeling dla siebie. W tym artykule przyjrzymy się bliżej obu rodzajom peelingów, aby pomóc Ci podjąć świadomą decyzję.

Peelingi chemiczne: Co to jest i jak działają?

Peelingi chemiczne to zabiegi kosmetyczne, które polegają na aplikacji specjalnych substancji chemicznych na skórę w celu jej złuszczenia. Substancje te mogą być różnego rodzaju, w zależności od potrzeb skóry i oczekiwanego efektu. Najczęściej stosowane są kwasy, takie jak kwas glikolowy, kwas salicylowy, kwas mlekowy czy kwas trójchlorooctowy (TCA).

Rodzaje peelingów chemicznych

Peelingi chemiczne można podzielić na trzy główne kategorie w zależności od głębokości działania:

 • Peelingi powierzchowne: Działają na zewnętrzną warstwę naskórka. Są łagodne i mogą być stosowane regularnie. Przykłady to peelingi z kwasem glikolowym lub mlekowym.
 • Peelingi średniogłębokie: Penetrują głębiej, docierając do warstwy brodawkowej skóry właściwej. Są bardziej intensywne i wymagają dłuższego czasu rekonwalescencji. Przykładem jest peeling z kwasem TCA.
 • Peelingi głębokie: Docierają do głębszych warstw skóry właściwej. Są najbardziej intensywne i wymagają profesjonalnego nadzoru oraz dłuższego okresu gojenia. Przykładem jest peeling fenolowy.

Zalety peelingów chemicznych

Peelingi chemiczne mają wiele zalet, w tym:

 • Poprawa tekstury skóry: Pomagają wygładzić skórę, usuwając martwe komórki naskórka.
 • Redukcja przebarwień: Mogą pomóc w rozjaśnieniu plam pigmentacyjnych i wyrównaniu kolorytu skóry.
 • Zmniejszenie zmarszczek: Regularne stosowanie peelingów chemicznych może pomóc w redukcji drobnych linii i zmarszczek.
 • Leczenie trądziku: Niektóre kwasy, takie jak kwas salicylowy, są skuteczne w leczeniu trądziku i zapobieganiu jego nawrotom.

Wady peelingów chemicznych

Chociaż peelingi chemiczne mają wiele zalet, istnieją również pewne wady, które warto wziąć pod uwagę:

 • Podrażnienia skóry: Mogą powodować zaczerwienienie, pieczenie i łuszczenie się skóry, zwłaszcza w przypadku peelingów głębokich.
 • Ryzyko infekcji: W przypadku niewłaściwego stosowania lub braku odpowiedniej higieny, istnieje ryzyko infekcji.
 • Nieodpowiednie dla wszystkich typów skóry: Osoby z bardzo wrażliwą skórą lub pewnymi schorzeniami skórnymi mogą nie być odpowiednimi kandydatami do peelingów chemicznych.

Peelingi mechaniczne: Co to jest i jak działają?

Peelingi mechaniczne to zabiegi, które polegają na fizycznym usuwaniu martwych komórek naskórka za pomocą ścierających substancji lub urządzeń. Mogą być wykonywane zarówno w domu, jak i w profesjonalnych gabinetach kosmetycznych. Najpopularniejsze metody to mikrodermabrazja i peelingi z użyciem drobnoziarnistych substancji, takich jak cukier, sól czy korund.

Rodzaje peelingów mechanicznych

Peelingi mechaniczne można podzielić na kilka głównych kategorii:

 • Peelingi domowe: Wykonywane za pomocą gotowych produktów kosmetycznych zawierających drobnoziarniste substancje ścierające. Są łagodne i mogą być stosowane regularnie.
 • Mikrodermabrazja: Profesjonalny zabieg wykonywany w gabinetach kosmetycznych, polegający na mechanicznym ścieraniu naskórka za pomocą specjalnych urządzeń. Jest bardziej intensywny niż peelingi domowe.
 • Peelingi enzymatyczne: Choć technicznie nie są peelingami mechanicznymi, warto o nich wspomnieć. Działają na zasadzie enzymatycznego rozpuszczania martwych komórek naskórka, co jest łagodniejsze dla skóry.

Zalety peelingów mechanicznych

Peelingi mechaniczne mają wiele zalet, w tym:

 • Natychmiastowy efekt: Skóra jest od razu gładsza i bardziej promienna po zabiegu.
 • Bezpieczne dla większości typów skóry: Mogą być stosowane przez osoby z różnymi typami skóry, w tym wrażliwą, pod warunkiem odpowiedniego doboru produktów.
 • Łatwość wykonania: Peelingi domowe są łatwe do wykonania i nie wymagają specjalistycznego sprzętu.

Wady peelingów mechanicznych

Podobnie jak peelingi chemiczne, peelingi mechaniczne mają również pewne wady:

 • Ryzyko podrażnień: Zbyt intensywne ścieranie może prowadzić do podrażnień i mikrouszkodzeń skóry.
 • Nieodpowiednie dla skóry z trądzikiem: Mogą zaostrzać stany zapalne i rozprzestrzeniać bakterie, co jest niekorzystne dla skóry trądzikowej.
 • Konieczność regularnego stosowania: Aby uzyskać trwałe efekty, peelingi mechaniczne muszą być stosowane regularnie.

Jak wybrać odpowiedni peeling dla siebie?

Wybór odpowiedniego peelingu zależy od wielu czynników, takich jak typ skóry, jej stan, oczekiwane efekty oraz indywidualne preferencje. Oto kilka wskazówek, które mogą pomóc w podjęciu decyzji:

Typ skóry

Osoby z suchą i wrażliwą skórą powinny wybierać łagodniejsze peelingi, takie jak peelingi enzymatyczne lub delikatne peelingi chemiczne. Skóra tłusta i mieszana może lepiej reagować na peelingi mechaniczne lub średniogłębokie peelingi chemiczne.

Stan skóry

Jeśli masz problemy z trądzikiem, przebarwieniami lub bliznami, warto skonsultować się z dermatologiem lub kosmetologiem, aby dobrać odpowiedni peeling. W niektórych przypadkach lepsze efekty mogą przynieść peelingi chemiczne, które działają głębiej.

Oczekiwane efekty

Jeśli zależy Ci na natychmiastowym efekcie wygładzenia i rozświetlenia skóry, peelingi mechaniczne mogą być dobrym wyborem. Jeśli natomiast chcesz poprawić teksturę skóry, zredukować przebarwienia czy zmarszczki, peelingi chemiczne mogą przynieść lepsze rezultaty.

Indywidualne preferencje

Niektóre osoby preferują peelingi domowe, które są łatwe do wykonania i nie wymagają wizyt w gabinecie kosmetycznym. Inni wolą profesjonalne zabiegi, które są bardziej intensywne i przynoszą długotrwałe efekty.

Podsumowanie

Peelingi chemiczne i mechaniczne to skuteczne metody pielęgnacji skóry, które mogą przynieść wiele korzyści. Wybór odpowiedniego peelingu zależy od wielu czynników, takich jak typ skóry, jej stan, oczekiwane efekty oraz indywidualne preferencje. Ważne jest, aby pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji skóry po zabiegu, aby uniknąć podrażnień i zapewnić jej zdrowy wygląd. Niezależnie od wybranej metody, regularne stosowanie peelingów może pomóc w utrzymaniu skóry w doskonałej kondycji i poprawie jej wyglądu.

You May Also Like

More From Author